top of page

Çocuklarda Motivasyonun Önemi

Öğrenmede motivasyonun büyük bir etkisi vardır. Öğrenme sadece zihinsel bir süreç değildir. Öğrenmenin duygusal yönleri de göz ardı edilmemelidir. İlgi ve motivasyon duygusal bir süreçtir. Eğer öğrenci öğrenmeye motive olurlarsa öğrenme süreci hızlanır.


Öğrenciler genellikle başarıya ulaşma konusunda isteklidir. Fakat her çocuğun başarıya ulaşma yöntemi farklıdır. Bundan dolayı yönlendirilmeye ihtiyaçları duyarlar. Güçlü ve zayıf yanlarını keşfetmelerini sağlamak bu yönlendirmelerden biridir. Ayrıca öğrencilerin kendi kendilerini eleştirmesi de motive edici olabilir hatta bu öğretmenlerin söylediklerinden çok daha fazla motive edicidir diyebiliriz. Öğrenciler böylelikle kendi amaçlarını belirlerken bir taraftan da sorumluluk sahibi olmayı öğrenirler. Çocuğunuzun motivasyonunu yükseltmek için yapılabilecek birçok şey vardır. Sınıfta veya evde onlara bazı görevler, sorumluluklar verilmelidir. Bu görevler okul ortamında da çocuklar arasında birliktelik oluşturma açısından önemli bir yöntemdir. Çocukların kendilerini bireysel olarak daha önemli hissetmeleri için her çocuğa farklı sorumluluklar verilmelidir. Bu şekilde çocukların motivasyonlarında daha da bir artış olacaktır.


Öğrenciler, daha fazla şeyi nasıl yapacaklarını anlamaya, başkalarına yardım etmeye ve yeni bilgiler öğrenip uzmanlaşarak başarılı hissetmeye içsel olarak ihtiyaç duyarlar. Öğrencilerdeki başarı duygusunu özgün yollarla beslemeliyiz ve performanslarını nasıl geliştirecekleriyle ilgili onlara net geri bildirimler sunmalıyız. Henüz istenen aşamaya gelmese de öğrencideki gelişimi göz ardı etmemeye özen göstermeliyiz.


İçsel motivasyonu korumanın önemli noktalarından biri de öğrencileri sonraki aşamaya geçebilecek şekilde yetiştirmektir. Bu aynı zamanda, okul günü boyunca, çocukların kendilerini yetersiz hissetmek yerine, başarıyı ve yetkinliği deneyimlemelerini sağlayacak şeyler yapma şansına sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor. Her gün küçük de olsa bir şeyleri başarmış hissetmek çocukları motive edecektir.


Çocuğunuz sevdiği ve zevk aldığı aktiviteler yaparsa bu onun motivasyonunu geliştirecektir. İlgi duyduğu alanda gelişmek ve başarı göstermek hem özgüvenini hem de motivasyonunu arttıracaktır.

Comments


bottom of page