top of page

Çocuk ve Hayal Gücü

Hayal gücü, bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken hayal gücü tüm dünyayı kapsar.

Albert Einstein

Çocuklar hayal güçlerini kullanarak dünya ve kendileri hakkında bilgi edinirler. Özgürce oyun oynamak kendine güveni, problem çözme becerilerini, sosyal ve duygusal bağları güçlendirir. Bu yüzden hayal gücü hem bilişsel hem de sosyal gelişimi ortaya çıkarır. Bu nedenle, çocuklar için özgürce oynayabilecekleri, yaratıcı olabilecekleri ve hayal güçlerini özgürce yaşayabilecekleri ortamlar yaratmak çok önemlidir. Onlara kitap okumak veya onlarla film izlemek bile çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirebilir. Çocuklar gördükleri senaryoları veya hikayeleri alıp hayal güçlerini kullanarak kendi isteklerine göre değiştirir ve devam ettirirler. Böylece sosyal durum, şart ve problemleri kendi hayal dünyaları içinde işlemiş olurlar.

  1. Çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmek için elektronik cihazlara sınırlama koyabilirsiniz. Her ne kadar film izlemek hayal gücünü geliştirmeye yardımcı olsa da bu kısıtlı bir zaman içindir. Uzun süre bilgisayar, tablet veya televizyon karşısında vakit geçirmek yaratıcılığın ilerlemesine engel olacaktır.

  2. Dijital etkinlikler yerine açık hava aktiviteler planlayıp bunları uygulayabilirsiniz. Doğamız hep değişim içinde olduğu için çocuğa sayısız farklı keşif, yaratıcılık ve sorun çözümleme olanakları sunar. Yaratıcılıkla en çok ilişkilendirilen alan olan sanat ile alakalı aktiviteler de düzenleyebilirsiniz. Çocukların çoğu, zaten bu konuda deneyimli ve istekli olurlar. Resim çizmek, boya yapmak, kolaj, heykel ve maket yapımı gibi farklı sanat kollarından aktiviteler düzenleyip çocuğunuzun sıkılmasını önleyebilir ve yeni alanlar keşfetmesi için teşvik edebilirsiniz. Sanat aktiviteleri özgürlük hissi yaratır. Aynı zamanda motor becerilerini, el-göz koordinasyonunu, odaklanmayı ve konsantrasyonu destekler.

  3. Çocuğunuza “Kediler ve köpekler arasındaki fark nedir?” veya “Bunu yapmanın başka yolları nelerdir?” gibi sonu açık ve düşünmeyi gerektirecek sorular sormanız onların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını destekleyecektir. Üstelik bunu yapmak özel bir hazırlık veya uğraş gerektirmediği için çocuğunuzu yaratıcı düşünmeye davet eder, fikir ve görüşlerini ifade etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda onun düşüncelerini önemsediğinizi gösterir.

  4. Çocuğunuza yapılandırılmamış serbest zaman tanımayı unutmayın. Bu süre içerisinde sıkılmamak için hayal gücünü kullanarak kendine aktiviteler ve oyunlar yaratacaktır.

bottom of page