top of page

Okul başarısının yolu planlı ve yeterli çalışmaktır

Koray Varol Akademi Yayınları Eğitim Uzmanı Tuğba Ay Binici, okul başarısını artırma ve etkili ders çalışma yöntemlerini Milliyet okurları için anlattı.

Koray Varol Akademi Yayınları Eğitim Uzmanı Tuğba Ay Binici, uzun saatler boyunca çalışarak, ezber yaparak okul başarısının artırılamayacağını söyledi. Pek çok öğrencinin yaptığı gibi plansız ama çok çalışmanın elde edilebilecek başarıyı ciddi anlamda sınırladığını belirten Binici, “Okul başarısını artırmanın yolu tüm çalışmaları zamanı en etkili şekilde kullanarak planlı ve yeterli çalışmaktır” dedi.

Dersi derste dinleyin

Verimli ders çalışmanın birinci adımının dersi derste dinlemek olduğunu ifade eden Binici, “Derste öğretmeninizi iyi dinleyin. Öğretmen konuyu anlatırken önemli ip uçları verebilir. Bu önemli gördüğünüz bilgileri not alın ve gerekli yerlerin altını çizin. Derse aktif katılın. Anlaşılmayan noktaları mutlaka öğretmenize sorun” dedi.

Kendi çalışma programınızı yapın

Her öğrencinin derse ve çalışmaya odaklanma süresinin farklı olduğunun altını çizen Binici, şöyle devam etti: “Aynı şekilde öğrenme hızı da öğrenciden öğrenciye değişir. Bu noktada öğrencinin kendi hız ve odaklanma süresini göz önüne alarak bir çalışma programı yapması gerekir. Bu programda hangi derse ne kadar çalışılacağınızı planlayın. Çalışma programında her derse yeterli süre ayırın ve dersler arası dinlenme sürelerini de mutlaka belirleyin. Programı günlük ve haftalık olarak hazırlayın ve her derste ne çalışacağınızı da bu programda belirleyin. Programda sosyal hayatınız ve etkileşimleriniz için de mutlaka zaman ayırın. Böylelikle zamanı en etkili şekilde kullanarak kendinize de vakit ayırmış olursunuz.”

Çalışma alanınızı düzenleyin

Ne kadar program yapılsa da öğrencileri çalışmadan uzaklaştıracak bir çevrede ders çalışmanın oldukça güç olduğunu vurgulayan Binici, “Çalışma alanınızda dikkatinizi dağıtacak resimler, posterler olmamalıdır. Çalıştığınız masada o saat için çalışacağınız malzemeler olmalı, bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlar yanınızda bulunmamalıdır. Odanızın ısısı ve aydınlatılması uykunuzu getirmeyecek yeterli düzeyde olmalıdır” dedi.

Günlük tekrarlar öğrenmeyi pekiştirir

Çalışma programında yapılması gereken en önemli noktalardan birinin de ders tekrarlarına zaman ayırmak olduğunu beliren Eğitim Uzmanı Tuğba Ay Binici, “Tekrar, öğrenme için çok önemlidir. Her gün, o gün okulda öğrendiğiniz konuların tekrarını yapın. Aldığınız notları tekrar okuyun, altını çizdiğiniz bölümleri tekrar gözden geçirin. Konu tekrarı yapmayı alışkanlık haline getirin. Tekrar yaparken de notlar alın” dedi.

Soru çözümü yapın

Eğitim Uzmanı Tuğba Ay Binici, şunları kaydetti: “Yapılan tekrarların ardından bir konunun ne kadar iyi anlaşıldığını ölçmek için soru çözmelisiniz. Çalıştığınız veya tekrarını yaptığınız bir konunun ardından o konu ile ilgili soru çözün. Soru çözümü sizin yol haritanızı belirler ve programınızı değerlendirmenizi sağlar. Hangi konunun daha iyi anlaşıldığını hangi konunun anlaşılmadığını size gösterir. Bütün bunların yanında soru çözümü de bir bakıma tekrardır. Sizi canlı ve dinamik tutar. Her şeyden önce kendinize hedef belirleyin ve başarmayı isteyin. Bir hedef belirlemek ve bunu başarmayı arzulamak sizi motive eder. Öğrenme tüm bunların birleşimidir ve sizi başarıya götürür.”

Comments


bottom of page