top of page

[MİLLİYET] Tatil bitti, şimdi ders zamanı

Tatilden kalan geç uyuma, geç kalkma, beslenme alışkanlıkları ve test çözmeden geçirilen günlerin tozunu bir an önce atmak gerektiğini belirten Eğitimci ve TEOG Uzmanı Koray Varol, “Bu nedenle tatil bitmeden bir hafta önce artık okul zamanındaki gibi erken yatma ve vücudumuzun biyolojik saatini kurmaya başlamalıyız” dedi.

Eğitimci Koray Varol, tatil sonrası çocuklarda okula uyum sorununu önlemek ya da üstesinden gelmelerini sağlamak için ailelerin yapabileceği basit ama önemli şeyler olduğunu söyledi. Çocukların okulların açılmasına bir hafta kala yavaş yavaş yaşamını disipline etmeye başlaması gerektiğini belirten Varol, “Serbest uyku ve yemek düzeni ile geçen yaz tatilinin sonlarına doğru belirli uyku ve yemek düzeni oluşturulmalıdır. Bir önceki senenin konuları tekrar edilerek yeni döneme hazırlanılabilir. Bu çalışma okul temposuna ayak uydurmayı kolaylaştırır. Bu uyku yemek düzenini kurmak ve ders çalışma saatini ayarlamak öğrenciyle birlikte yapılmalıdır” dedi.

Çalışma ortamını düzenleyin

Uzun bir tatil sürecinin ardından öğrencilerin okula adapte olma sürecinde zorlanmalarının doğal bir süreç olduğunu dile getiren Varol, şöyle devam etti: “Aynı zamanda, okul açılmadan önce öğrencilerin çalışma ortamını düzenlemesi ve okul materyallerinin hazırlanması adaptasyon sürecine olumlu katkılar sağlayacaktır. Çünkü bu, öğrenciyi psikolojik olarak okula hazırlayacak ve okulun açıldığı düşüncesine yaklaştıracaktır. Velilerin de vereceği destek ve motivasyon ile öğrencilerin tatil sonrası okula adaptasyon süreci en sağlıklı şekilde yönetilecektir. Ayrıca çocuklar tüm tatil boyunca okudukları kitaplardan destek alarak ufak ufak test çözmeye başlamalıdır. Böylece okul açılır açılmaz yapmamız gereken ödevler ve projeler bizi zorlamayacaktır.”

Okul sürecini iyi değerlendirin

Okul hayatının öğrencilere çok şey kazandıran bir süreç olduğunu vurgulayan Varol “Bu süreci en iyi şekilde kullanmaları gerekir. Bu yüzden okulda geçirdikleri her anda yeni şeyler öğrenmeye açık olmalıdırlar” diye konuştu.

Comments


bottom of page