Koray Varol

Okul Kurucusu / Matematik Öğretmeni

Koray Varol, 1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1996 yılında Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesini bitirdi ve tüm hayatı boyunca tutkusu olan matematik eğitimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde tamamladı. Matematik ile ilgili kariyerini eğitim alanında sürdürmeye karar veren Koray Varol, İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde “Öğretmenlik Formasyon” programına katılarak formasyon sertifikası edindi.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası Kalite Yönetimi Bölümünde aldığı yüksek lisans eğitimini “8. Sınıf Öğrencilerinin Matematik Dersine Yaklaşımı Üzerine Bir Araştırma” konulu teziyle 2010 yılında tamamlayan Koray Varol, halen İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün doktora programı ile kariyerini ilerletmeye devam etmektedir.

Eğitim hayatında edindiği deneyimleri, kurduğu butik dershanede öğrencilerle paylaşmaya başlayan Koray Varol, kendisi gibi eğitimin önemine olduğu kadar sürekliliğine de inanan öğretmenlerden oluşan ekibi ve öğrencileriyle uzun yıllar bire bir çalıştı. Her öğrencinin öğrenme tarzına uygun eğitim vererek hedeflediği liseye yerleşmesini sağlayan Koray Varol, 2013 yılından itibaren aynı eğitmen ekibi ile akademik yayın hayatına girdi ve Türkiye’nin alanında sayılı yayınlarından biri olan KVA Yayıncılık markasını yarattı.

Ulusal ve yerel medyada eğitim ve öğretime dair birçok konuda görüşlerine başvurulan Koray Varol, Türkiye’nin pek çok noktasındaki eğitim kurumlarından konuşmacı olarak davet aldı ve 45 ilde gerçekleşen bu etkinliklerde “Çözüm Odaklı Yaklaşım”, “Başarı ve Motivasyon” konulu konuşmalar yaparak 180 bin öğrenciyle buluşma imkanı yakaladı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaklaşık 4000 öğretmene “Çözüm Odaklı Yaklaşım” eğitimi verdi.

İnsanın hangi yaşta olursa olsun kendini geliştirmesi gerektiğine inanan Koray Varol, yurt içinde ve yurt dışında pek çok eğitime katılmıştır. Forton Group’tan “Koçluk Eğitimi”, DBE Davranış Bilimleri Enstitüsünden “Temel Yönetim Becerileri”, “Profesyoneller İçin Somatik Zekanın Kullanılması”, “Duygusal Zeka”; Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezinden “Sanat Terapisi”, “ÇözümOdaklı Yaklaşım Eğitimi”, “Rekabet Üstü”, “Altı Şapkalı Düşünme”; Brief London’dan “Çözüm Odaklı Yaklaşım ” eğitimlerini almıştır.

Finlandiya eğitim sistemini daha yakından görmek için CCE Filland’la Finlandiya eğitim sistemi tanıtım ve eğitim haftasına katılmıştır, CCE Filland’ın Finlandiya’da düzenlediği “Creative Classrooms” konulu sempozyumda “Creative Teachers Room” konulu sunum yapmıştır.

Koray Varol, “İyi bir okul nasıl olmalıdır?” sorusuna katıldığı eğitimler, yaptığı öğrenci ve eğitimci buluşmalarından edindiği deneyimlerden aldığı ilhamla hayalindeki okulu hayata geçirmek için birkaç yıl önce ekibiyle çalışmalara başlamıştır. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Koray Varol Akademi, kapılarını dünya standartlarında bir okul olarak hizmet vermek üzere öğrencilere açmıştır. Koray Varol evli ve bir çocuk babasıdır.