Çözüm odaklı yaklaşım kişinin yaşadığı problemler karşısında çözüme ve kişiye odaklanan sistematik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda kişinin başarıyla çözüme kavuşturduğu sorunlarında uyguladığı işe yarar çözümler üzerinde durulur. Aslında problem somutlaştırılır ve bu probleme yönelik en uygun çözüm yolu konuşulur. Kısacası, insanların sorunlar karşısında uygun çözümler bulmalarını ve buna göre harekete geçmelerini sağlar.

Bu yaklaşımın özünde karşılıklı yapılan konuşmalar vardır. Çocuklar konuşmak istemedikleri konularda konuşmaya zorlanmadıkları sürece büyük bir keyifle konuşurlar; akıllarından geçen her şeyi bir çırpıda ortaya dökmeye çalışırlar. Bu yüzden çocuklarla iletişim kurarken yapmayı sevdikleri şeyler, yetenekleri, yakın zamanda keyif alarak yaptıkları etkinliklerden başlarsanız sohbete pozitif bir başlangıç yapmış olursunuz. İyi bir iletişim ve çocukla kurulan sağlam ilişkiler, çözüme ve öğrenmeye giden yolda oldukça değerlidir.

Çözüm odaklı yaklaşımda çocukların güçlü yönleri üzerine yoğunlaşılır. Kendisinin, düşüncelerinin ve hissettiklerinin önemli, anlamlı olduğu üzerinde durulur. Çözümün kaynağı çocuğun kendisidir, bu durum çocuğun öz güveni üzerinde oldukça olumlu bir etki yaratır. Çözüm odaklı yaklaşım, çocuğun bugüne kadar hiç denemediği ve başaramadığı şeylerle değil, geçmişteki ve güncel başarıları ile ilgilenilir. Var olan sorunu ortadan kaldırmayı amaçlamak yerine olumlu olanları yaratmayı ve çoğaltmayı hedefler.